ZAPYTANIE OFERTOWE
Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2023-2024
Zakończenie roku szkolnego 2022-2023
- 3322
Program stypendialny
Szanowni Państwo,
informujemy, że został uruchomiony nabór wniosków o przyznanie stypendiów dla uczniów w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży pobierających naukę na terenie województwa pomorskiego. Nabór potrwa do 17 lipca 2023 r.
Prosimy o upowszechnienie tej informacji w szkołach zlokalizowanych na terenie Państwa jednostki samorządu terytorialnego.
Szczegóły i generatory wniosków dostępne są pod poniższymi linkami:
1. Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego finansowane z budżetu województwa pomorskiego (stypendia „budżetowe” w zakresie edukacji ogólnej)
O stypendium można ubiegać się dla ucznia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, który w roku szkolnym 2022/2023 zdobył przynajmniej jeden tytuł finalisty lub laureata w konkursach, turniejach lub olimpiadach na szczeblu co najmniej ponadwojewódzkim (ogólnopolskim).
2. Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Pomorski program pomocy stypendialnej – III edycja” (stypendia „unijne” w zakresie edukacji ogólnej)
Stypendium może być przyznane uczniowi, który spełni łącznie następujące niżej wskazane warunki:
- w roku szkolnym 2023/2024 będzie pobierał naukę na terenie województwa pomorskiego;
- w roku szkolnym 2023/2024 będzie kontynuował naukę w VII lub VIII klasie szkoły podstawowej lub w szkole ponadpodstawowej;
- w roku szkolnym 2022/2023 uzyskał średnią ocen ze wszystkich przedmiotów (określoną na podstawie świadectwa ukończenia danej klasy, zgodnie z § 2 pkt 20 Regulaminu):• w VI, VII, VIII klasie szkoły podstawowej – co najmniej 5,5,• w szkole ponadpodstawowej – co najmniej 5,0;
- w roku szkolnym 2022/2023 uzyskał średnią ocen 6,0 z dwóch przedmiotów wybranych spośród przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki lub przedsiębiorczości;
- uzyskał minimum 13 punktów obliczonych na podstawie kryteriów, o których mowa w § 7 ust. 2 Regulaminu.
3. Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” (stypendia „unijne” dla uczniów szkół zawodowych)
Stypendium może być przyznane uczniowi, który spełnia następujące kryteria dostępu:
- pobiera naukę na terenie województwa pomorskiego;
- w roku szkolnym 2022/2023:
-
- otrzymał promocję do klasy programowo wyższej i ukończył odpowiednio:
– I, II klasę branżowej szkoły I stopnia,– I, II, III lub IV klasę 5-letniego technikum;
-
- uzyskał średnią ocen ze wszystkich przedmiotów zawodowych teoretycznych i praktycznych oraz zajęć praktycznych i praktyk zawodowych – co najmniej 5,40;
- w roku szkolnym 2023/2024 będzie kontynuował naukę w branżowej szkole I stopnia lub technikum;
- kształci się w zawodzie odpowiadającym Branżom kluczowym i wpisującym się w Inteligentne Specjalizacje Pomorza;
- uzyskał minimum 29 punktów obliczonych na podstawie kryteriów, o których mowa w § 7 ust. 2-4 Regulaminu przyznawania Stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych”.
Udanych i bezpiecznych wakacji
Piknik klasy III
20.06. 2023r. uczniowie klasy 3 razem z wychowawczynią zorganizowali piknik kończący klasę III. Była to kolejna okazja do spędzenia kilku godzin na wspólnych rozmowach oraz sprawdzeniu swoich umiejętności ruchowych i organizacyjnych. Czas ten upłynął w miłej atmosferze, na łonie przyrody, z pięknymi widokami. Na zakończenie imprezy miłym akcentem był poczęstunek i lody.
Podziękowanie
Rodzicom i Uczniom składam serdeczne podziękowania za trzyletnią wspólną przygodę.
Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc w klasowych przedsięwzięciach. Wszystkiego dobrego na kolejne lata edukacji!! Udanych wakacji!!
3
SPRAWOZDANIE Z EGZAMINU NA KARTĘ ROWEROWĄ
W dniu 14.06.2023 r. uczniowie kl. IV oraz VI i VIIIb przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.
Celem tego egzaminu było:
- wpajanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
- kształtowanie nawyków właściwego zachowania na drodze,
- utrwalanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy,
- popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Egzamin składał się z dwóch części:
- Część teoretyczna.
Celem egzaminu teoretycznego było sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego niezbędnych do bezpiecznego kierowania roweru w ruchu drogowym. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.
- Część praktyczna.
Egzamin praktyczny polegał na ocenie kierującego rowerem pod względem umiejętności prawidłowej techniki jazdy po wyznaczonym torze.
Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 14 uczniów. Wszystkim szczęśliwym posiadaczom pierwszego w życiu „prawa jazdy” gratulujemy!
26
Wycieczka klas 1-3
W poniedziałek 12.06.2023, odbyła się wycieczka kl. 1-3 do Kościerzyny. Uczniowie korzystali z atrakcji parku COSTERINA . Celem naszej wyprawy była integracja grup oraz zabawy ruchowe. Nasi podopieczni grali w minigolfa, bule, budowali konstrukcje z klocków, korzystali z parku linowego, strzelali z łuku, wysłuchali ciekawostek o lamach, szukali bursztynów. Po wyczerpujących atrakcjach nadszedł czas na lody oraz pyszny obiad. :)
7
Grupa Pszczółki
Wycieczka do Mega Parku w Grudziądzu
12 czerwca wyruszyliśmy autokatem się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Maga Parku w Grudziądzu. Na miejscu przywitała nas Pani przewodnik. Na początku zwiedzaliśmy mini zoo. Była to dla nas wciągająca lekcja przyrody na żywo. Następnie przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni podziwiając gigantyczne dinozaury oraz owady, które wydawały głośne dźwięki i prawdziwe ruchy. Byliśmy świadkami największego westernowego show, w którym głównym bohaterem był Lucky Luke. W krainie bajek przenieśliśmy się w świat przyrody i czarodziejskich opowieści. Wcieliliśmy się również w poszukiwaczy złota. Przeplataliśmy nasze wycieczkowe atrakcje zabawą w lunaparku. Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na wspólny obiad. Dzieci pełne wrażeń, wspaniałych przygód, zmęczeni ale szczęśliwi wróciły do domu.
16Wycieczka do WTZ Caritas w Skórczu.
W dniu 1 czerwca wybraliśmy się do WTZ Caritas w Skórczu, gdzie odwiedziliśmy izbę regionalną gdzie dzieci poznały różne eksponaty oraz uczestniczyły w warsztatach ceramicznych. Serdecznie dziękujemy za umożliwienie spędzenia z Wami tego czasu.
59Święto Rodziny
w minionym tygodniu poświęciliśmy uwagę empatii – bawiliśmy się w odgadywanie uczuć ludzi na podstawie ich mimiki. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne są słowa, bo potrafią tworzyć dobrą atmosferę i więzi. Wiemy już, które to są najważniejsze (czarodziejskie) słowa (proszę, dziękuję, przepraszam). Opowiadaliśmy sobie nawzajem o naszych rodzinach i o obowiązkach, jakie ma każdy z domowników. Zastanawialiśmy się, co lubią nasi rodzice. Przygotowaliśmy przedstawienie dla rodziców oraz upominki
11Jak powstaje...
w minionym tygodniu rozmawialiśmy na temat pracy. Zastanawialiśmy się, po co ludzie pracują i czy każda praca jest ważna. Liczyliśmy zabawkowe pieniądze. Sporo dowiedzieliśmy się, jak powstają ubrania. Ustaliliśmy, co to jest nabiał, skąd się bierze i jak powstają z niego różne przetwory. Zastanawialiśmy się także, jak powstaje muzyka. Dowiedzieliśmy się, kim jest kompozytor, a kim dyrygent.
15Od pomysłu aż po dach
w minionym tygodniu zgłębialiśmy tajniki budowy domu. Poznaliśmy nazwy zawodów ludzi, którzy mają wkład w powstanie budynku. Wiemy, co jest potrzebne do zbudowania domu. Poznaliśmy też domy zwierząt. Poznaliśmy literę h, H, jak hak. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę h na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak pisze się nową literę – małą i wielką. Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S, B, N, W, P, J, Z, G, C, F, Ł, H. Przeliczaliśmy elementy, dodawaliśmy je do siebie. Poznaliśmy znaki większości i mniejszości – nauczyliśmy się je zapisywać i prawidłowo stosować w zapisach matematycznych.
13Pszczółki śpiewają o Polsce
Majowe święta
w minionym tygodniu, w związku z majowymi świętami, rozmawialiśmy o naszej ojczyźnie i symbolach narodowych. Śpiewaliśmy pierwszą zwrotkę hymnu. Analizowaliśmy mapę Polski. Wykonaliśmy kokardę narodową, poznaliśmy jej symbolikę. Opowiadaliśmy sobie nawzajem o naszych podróżach po Polsce. Zastanawialiśmy się, czym jest tradycja. Poznaliśmy tradycyjne stroje. Rozmawialiśmy o naszym regionie, gdzie poznaliśmy kociewski strój21Na wiosennej łące
w minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta zamieszkują łąkę. Poznaliśmy literę ł, Ł, jak łapa. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę ł na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak pisze się nową literę – małą i wielką. Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S, B, N, W, P, J, Z, G, C, F, Ł. Poznaliśmy owady żyjące na łące.22Dbamy o naszą planetę
w minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, kim jest ekolog i czym się zajmuje. Oglądaliśmy model kuli ziemskiej - globus. Nauczyliśmy się, czym różnią się śmieci od odpadów; dlaczego należy segregować odpady i jak się to robi. Dowiedzieliśmy się, czym są odnawialne źródła energii i dlaczego są ważne. Rozmawialiśmy o znaczeniu wody w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Wiemy, że wodę należy oszczędzać i umiemy to robić. Tworzyliśmy zabawki z recyklingu
30W świecie książek
w minionym tygodniu znaleźliśmy się w niezwykłym świecie książek. Opowiadaliśmy sobie nawzajem o naszych ulubionych tytułach i ukochanych bohaterach. Ustaliliśmy, jak należy obchodzić się z książkami i jak o nie dbać. Obejrzeliśmy zbiór bardzo różnych książek zgromadzonych w naszej sali oraz w szkolnej bibliotece . Zastanawialiśmy się, gdzie mieszkają książki oraz czym różni się biblioteka od księgarni. Poznaliśmy literę f, F, jak fotel. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę f na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak pisze się nową literę – małą i wielką. Przeliczaliśmy elementy, dodawaliśmy je do siebie. Poznaliśmy znak matematyczny „–”. Wykonaliśmy zakładki do książek. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje książka. Wykonaliśmy książki według własnego projektu.
21Szukamy zajączka
18Wiosna i Wielkanoc w minionym tygodniu poznaliśmy zwierzęta gospodarskie. Dowiedzieliśmy się, jak nazywają się domy zwierząt hodowlanych. Wykonaliśmy makietę zagrody, przykleiliśmy figurki zwierząt gospodarskich. Ciągle ćwiczymy dzielenie wyrazów na głoski i na sylaby. Barwiliśmy jaja, rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych: o potrawach, święconce i lanym poniedziałku. Poznaliśmy literę c, C, jak cebula. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę c na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Przeliczaliśmy elementy, dodawaliśmy je do siebie. Poznaliśmy znak matematyczny „+”. Założyliśmy hodowlę fasoli
71W kinie i teatrze
W minionym tygodniu poznaliśmy niezwykły świat kina i teatru. Wiemy i rozumiemy, czym jest fikcja. Poznaliśmy różne rodzaje teatrów. Dowiedzieliśmy się, co to są rekwizyty i scenografia. Poznaliśmy literę z, Z, jak zegar. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę z na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S, B, N, W, P, J, Z. Wybraliśmy się również do kina na film animowany pt. Kot w butach.
25Dzień Kobiet
18Prehistoryczny świat- Dinozaury
w minionym tygodniu zajrzeliśmy się w przeszłość. Dowiedzieliśmy się, kim są archeolog i paleontolog, i czym się zajmują. Posłuchaliśmy teksu o odkryciach archeologicznych i o tym, co można odkryć pod powierzchnią Ziemi. Ciągle pracujemy nad odróżnianiem prawej strony ciała od lewej. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o dinozaurach, poznaliśmy wygląd i zwyczaje kilku gatunków dinozaurów.
Poznaliśmy literę j, J, jak jajko. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę j na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką.
33W kosmosie
w minionym tygodniu zapoznaliśmy się z Układem Słonecznym. Bawiliśmy się, naśladując ruch Ziemi i Księżyca. Poznaliśmy nazwy planet krążących wokół Słońca. Dowiedzieliśmy się, kim był i czego dokonał Mikołaj Kopernik.
Poznaliśmy literę p, P, jak planeta. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę p na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S, B, N, W, P. Nauczyliśmy się, jak wygląda matematyczny znak „=” i zrozumieliśmy, co oznacza.
65Pod Ziemią, pod wodą
W minionym tygodniu poznawaliśmy skarby (bogactwa naturalne), jakie kryje Ziemia. Poznaliśmy literę w, W, jak woda. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę w na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką.
Dowiedzieliśmy się, jak pozyskuje się sól i węgiel. Poznaliśmy budowę wulkanu. Przeprowadziliśmy eksperyment z wydobywającą się lawą (wykorzystując ocet, wodę i sodę).
26Tłusty Czwartek
2Wszystko jest muzyką
W minionym tygodniu wsłuchiwaliśmy się w różne dźwięki. Zaczęliśmy nasłuchiwać odgłosów, które otaczają nas na co dzień, a na które zwykle nie zwracamy uwagi. Uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest cisza. Bawiliśmy się w zgadywanie, skąd pochodzi dźwięk wydobywany przez koleżanki i kolegów Dowiedzieliśmy się, czym jest orkiestra i co jest istotne, by dobrze brzmiała.
Poznaliśmy literę n, N, jak nuta. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę n na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S, B, N. Poznaliśmy liczbę 10, a także jej zapis graficzny, czyli połączenie cyfr 1 i 0. Odpowiadaliśmy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element.
9WALENTYNKI
18Zajęcia związane z karnawałem
w minionym tygodniu wiele dowiedzieliśmy się o karnawale. Wiemy już, że jest on różnie obchodzony na świecie. Przygotowaliśmy się do balu i świetnie się bawiliśmy.
Poznaliśmy literę b, B, jak balon. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę b na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S, B. Poznaliśmy liczbę 0, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 0.
29W karnawale same bale
36Zimowe zabawy na śniegu
11DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W minionym tygodniu przygotowywaliśmy się do Dni Babci i Dziadka. Uczyliśmy się piosenek, wierszy, przygotowaliśmy podarunki. Poznaliśmy literę s, S, jak serce. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę s na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy się, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Poznaliśmy liczbę 8, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 8. Odpowiadaliśmy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element.
37WITAMY NOWY ROK
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak witamy Nowy Rok. Analizowaliśmy rytmiczność dnia i nocy. Poznaliśmy literę l, L, jak lampa. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę l na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Poznaliśmy liczbę 7, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 7. Odpowiadaliśmy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element. Powtarzaliśmy nazwy dni tygodnia, których też jest siedem i które też powtarzają się rytmicznie. Zapoznaliśmy się z kalendarzem na cały rok i staramy się zapamiętać nazwy miesięcy. Wiemy już, że miesiące tworzą cztery pory roku i znamy ich nazwy.
22Wioska Świętego Mikołaja
Dnia 20.12.2022 grupy: Pszczółki i Biedronki wraz z nauczycielami wybrały się na wycieczkę do Wioski Świętego Mikołaja w miejscowości Klonówka- Rajskie Łąki W trakcie wycieczki karmiliśmy zwierzątka, piekiśmy i ozdabialiśmy pierniki. Spotkaliśmy się ze świętym Mikołajem oraz elfami. Mieliśmy okazję zobaczyć chatkę elfa, który akurat pakował prezenty. Każde dziecko miało możliwość narysowania listu i wysłania go. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć z Mikołajem. Będąc w wiosce Mikołaja mogliśmy poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia... tylko szkoda, że bez śniegu :(
49Przygotowania do Świąt
w minionym tygodniu wymienialiśmy się wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z tradycjami okołoświątecznymi. Przypomnieliśmy sobie tradycyjne potrawy świąteczne i znaczenie pierwszej gwiazdki w noc wigilijną. Analizowaliśmy, jak wyglądają w naszych domach przygotowania do świąt. Wykonaliśmy ozdoby do udekorowania naszej sali i choinki. Ćwiczyliśmy nakrywanie do stołu. Utrwalaliśmy także znajomość poznanych liter, czytaliśmy zbudowane z nich teksty.
44W minionym tygodniu mówiliśmy o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku i zabaw na śniegu oraz lodzie. Omówiliśmy, jakie zachowania są niebezpieczne i czym grożą. Rozmawialiśmy o tym jak należy dbać o zdrowie – szczególnie zimą.
Poznaliśmy literę r, R, jak rysunek. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę r na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R. Poznaliśmy liczbę 6, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 6.
14Wizyta Pani Leśnik z Nadleśnictwa Lubichowo. W dniu dzisiejszym, 7 grudnia 2022r. odwiedziła nas Pani Radosława Krysiak z Nadleśnictwa Lubichowo. Głównym celem zajęć było poszerzenie wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Dzieci dowiedziały się wielu interesujących informacji a na koniec spotkania podziękowały Pani Leśnik, wręczając dyplom.
4„6 grudnia – Mikołajki jak dobrze wiecie,Święty Mikołaj chodzi po świecie.Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie.A kiedy rozda już prezenty,wraca do siebi uśmiechnięty”
26Barbórka
Grudzień to miesiąc wielu świąt, jednym z nich jest Barbórka -święto wszystkich górników.Podczas zajęć z edukacji plastycznej Pszczółki wykonały półprzestrzenne czako.
4W minionym tygodniu poznaliśmy drogę listu od nadawcy do odbiorcy. Wysłuchaliśmy wiersza J. Tuwima „O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci”, rozmawialiśmy na temat jego puenty.
Poznaliśmy literę k, K, jak koperta. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę k na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, K. Poznaliśmy numer alarmowy 112 i przećwiczyliśmy wzywanie pomocy w nagłych przypadkach. Poznaliśmy piosenkę o poczcie i symbol Poczty Polskiej.
21Wizyta Policjantów
Nasze przedszkole odwiedzili funkconariusze Posterunku Policji w Skórczu, którzy przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomnieli numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dziękujemy Panom policjantom za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
5Światowy Dzień Pluszowego Misia
22Nasze ciało
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o emocjach. Dowiedzieliśmy się, jak są zbudowane płuca i do czego służą. Poznaliśmy pięć zmysłów, bawiliśmy się wykorzystując każdy z nich. Poznaliśmy literę y, jak ostatnia głoska w słowie lody. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę y w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę . Odczytywaliśmy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y. Poznaliśmy wiersz „Grzebień i szczotka” J. Brzechwy. Rozmawialiśmy o znaczeniu ruchu dla zdrowia.
1711 Listopada- Święto Niepodległości
11Przygotowania do zimy
5Deszczowa pogoda w minionym tygodniu zastanawialiśmy się nad zmianami w przyrodzie, rozmawialiśmy o tym, jak pogoda może wpływać na nasz nastrój i samopoczucie.
Poznaliśmy literę e, E jak ekran. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę e na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Poznaliśmy wiersze W. Chotomskiej „Smutny pan” i „Deszczowe zwierzaki” D. Gellner. Segregowaliśmy ubrania z podziałem na pory roku, w których się ich używa. Poznaliśmy liczbę 3, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 3. Odpowiadaliśmy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element. Powtarzaliśmy nazwy dni tygodnia.
48Jesienny krajobraz w minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta mieszkają w parku, a jakie w lesie.
Rozmawialiśmy o tym, jak należy zachowywać się w parku i w lesie. Słuchaliśmy nagrań z odgłosami lasu. Poznaliśmy literę i, I, jak igła. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę i na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Poznaliśmy liczbę 2, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 2. Odpowiadaliśmy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element.
29Jesień w ogrodzie w minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, czym jest ogród i czym różni się od sadu.
Utrwalaliśmy umiejętność określania prawej i lewej strony ciała. Poznaliśmy literę a i A, jak aparat. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę a na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się kreśli nową literę – małą i wielką. Poznaliśmy nazwy wielu warzyw. Dowiedzieliśmy się, jak różnie rosną warzywa. Poznaliśmy wiersz J. Brzechwy pt. „Pomidor”.
28Jesień w sadzie
w minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, czym jest sad. Poznaliśmy literę o, O, jak owoce. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę o na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedzieliśmy, jak się kreśli nową literę – małą i wielką. Poznaliśmy nazwy wielu owoców; Poznaliśmy liczbę 1, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 1. Odpowiadaliśmy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element. Układaliśmy owoce według podanego wzoru- czyli sekwencje. Na zakończenie tygodnia wykonywaliśmy owoce z masy solnej.3130 września- Dzień chłopaka
Bezpieczny przedszkolak- w minionym tygodniu omawialiśmy zasady bezpieczeństwa na drodze. Poznaliśmy najważniejsze znaki drogowe, przypomnieliśmy sobie znaczenie kolorów w sygnalizacji świetlnej. Bawiliśmy się w wiele gier, które doskonaliły nasz słuch. Rozpoznawaliśmy figury geometryczne, przeliczaliśmy je, porównywaliśmy. Przeprowadziliśmy zabawę badawczą, która pokazała nam, jak bardzo ważne i potrzebne dla naszego bezpieczeństwa na drodze są elementy odblaskowe na ubraniach i naszych plecakach.
29Witamy Jesień
23Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
,,Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”
1315 września Międzynarodowy Dzień Kropki
43Zabawy figurami- Utrwalanie nazw i wyglądu podstawowych figur geometrycznych.
4Pierwsze dni w zerówce
W minionym tygodniu odnowiliśmy nasze znajomości. Przypomnieliśmy sobie swoje imiona, powtórzyliśmy zasady bezpiecznych zabaw w przedszkolu. Przypomnieliśmy sobie układ i funkcjonalność pomieszczeń w naszym przedszkolu. Stworzyliśmy „Kodeks naszej gromady”, by każdemu z nas było tu miło. Przypomnieliśmy sobie, jak należy witać się z rówieśnikami i z osobami starszymi. Utrwalaliśmy w zabawach rozpoznawanie prawej i lewej strony ciała.
52
Dzień Patrona
- 56
Drodzy Państwo !
Od 28 marca 2023 r. na terenie szkoły prowadzone będą prace remontowe. Modernizowana będzie część zewnętrzna i wewnętrzna budynku szkoły. Wewnątrz szkoły prace będą prowadzone poza czasem zajęć lekcyjnych.
W czasie przeprowadzanego remontu zamknięty będzie parking od strony „Orlika”. Ruch kołowy odbywać się będzie tylko na parkingu przylegającym do drogi 222. W związku z powyższym proszę o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przywożenia i odbierania dzieci.
Po zakończeniu prac remontowych przywrócone zostaną dotychczasowe warunki korzystania z przyszkolnych parkingów.
Za utrudnienia przepraszamy.
W czasie trwania remontu obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania poza czasem prowadzenia zajęć lekcyjnych na terenie szkoły i terenach przyległych .
Gminny Konkurs „ JA TEŻ MAM TALETNT’’
We wtorek 30.05.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego odbył się Gminny Konkurs „JA TEŻ MAM TALENT”. Uczniowie naszej gminy mieli okazję zaprezentować przed jury swoje ukryte talenty, m.in. umiejętności taneczne, malarskie, wokalne, recytatorskie , gimnastyczne, a także grę na instrumentach.
Uczestników konkursu podzielono na grupy wiekowe: klasy I-III i klasy IV-VI oraz VII-VIII. Każdy sumiennie przygotował się do występu.
Podczas konkursu odbył się także pokaz taneczny uczennic kl. III oraz uczestniczek koła artystycznego naszej szkoły . Wśród zaproszonych gości pojawili się Sławomir Czechowski – Wójt Gminy Skórcz, Alicja Kołoszewska uczestniczka talent show X factor, Must be the music , disco Star oraz zwyciężczyni I miejsca młodych talentów w Warszawie.
Po prezentacjach wybrano najlepszych finalistów konkursu „JA TEŻ MAM TALENT” według trzech kategorii. Jury nie miało łatwego zadania.
Klasy I-III
I miejsce – Aleksandra Niklewska – skrzypce- PSP w BarłożnieII miejsce – Alicja Mykowska- taniec- PSP w Wielkim Bukowcu
III miejsce –Helena Kaźmierczak- taniec – PSP w PączewieWyróżnienie: Anastazja Kreja- śpiew- PSP w Wielkim Bukowcu
Klasy IV-VI
I miejsce – Karolina Kuklińska- malarstwo – PSP w Mirotkach
II miejsce – Kacper Lewandowski – perkusja – PSP w Wielkim Bukowcu
III miejsce – Marcelina Narloch – recytacja- PSP w PączewieWyróżnienie: Agnieszka Urban- śpiew+ gra na keyboardzie- PSP w Mirotkach
Klasy VII-VIII
I miejsce – Sandra Muszyńska – obój- PSP w Pączewie
II miejsce –Weronika Litwińska- śpiew- PSP w Pączewie
III miejsce – Zofia Chrzanowska – śpiew- PSP w PączewieWyróżnienie: Nadia Gdaniec- gra na keyboardzie- PSP w Pączewie
Laureatką NAGRODY PUBLICZNOŚCI, którą wybrali widzowie była Sandra Muszyńska- obój- PSP w Pączewie.
Zakup nagród był możliwy dzięki hojności następujących sponsorów: Urząd Gminy Skórcz, Nadleśnictwo Lubichowo oraz Edward i Adam Skurewicz Firma Roboty Ziemne oraz Usługi Budowalne.
"Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję w przyszłym roku"Organizator:
Ewelina Ciarkowska
Współorganizatorzy:
Marta Szczepańska
Anna Trun
Zdzisława Osowska
188
Konkurs recytatorsko - muzyczny "Kolorowa łąka dla hospicjum"
Powitanie lata w Gminie Skórcz
Decyzje w sprawie pomocy materialnej
Regulamin - karta rowerowa
Grupa Biedronki
Wielkanoc
29Pod ziemią, pod wodą
33Tłusty Czwartek
1Walentynki
Białe szaleństwa na śniegu
25Dzień Babci i Dziadka
6Wioska Świętego Mikołaja
Dnia 20.12.2022 grupy: Pszczółki i Biedronki wraz z nauczycielami wybrały się na wycieczkę do Wioski Świętego Mikołaja w miejscowości Klonówka- Rajskie Łąki W trakcie wycieczki karmiliśmy zwierzątka, piekiśmy i ozdabialiśmy pierniki. Spotkaliśmy się ze świętym Mikołajem oraz elfami. Mieliśmy okazję zobaczyć chatkę elfa, który akurat pakował prezenty. Każde dziecko miało możliwość narysowania listu i wysłania go. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć z Mikołajem. Będąc w wiosce Mikołaja mogliśmy poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia... tylko szkoda, że bez śniegu :(
50Świąteczny czas
2Wizyta Pani Leśnik z Nadleśnictwa Lubichowo. W dniu dzisiejszym, 7 grudnia 2022r. odwiedziła nas Pani Radosława Krysiak z Nadleśnictwa Lubichowo. Głównym celem zajęć było poszerzenie wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Dzieci dowiedziały się wielu interesujących informacji.
Czekamy na Ciebie- Mikołaju
10Ubieramy choinkę
Wizyta Policjantów
Nasze przedszkole odwiedzili funkconariusze Posterunku Policji w Skórczu, którzy przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomnieli numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej oraz ataku groźnego psa. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dziękujemy Panom policjantom za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
4Światowy Dzień Pluszowego Misia
5Nasze ciało- nasze zdrowie
211 Listopada- Dzień Niepodległości
6Deszczowa pogoda
Jesień w lesie i w parku
1Jesień w sadzie
230 września- Dzień chłopaka
Bezpieczny przedszkolak
11Jesień
2215 września Międzynarodowy Dzień Kropki
8Pierwsze dni w przedszkolu... Tu zaczyna się przygoda.
15
PODSUMOWANIE ZBIÓRKI NA RZECZ SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
Dnia 11.05.23 r. dostarczyliśmy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Starogardzie Gd. dary, które wcześniej zostały zebrane w naszej szkole. Wśród rzeczy przekazanych przez uczniów i ich rodziców były: karma sucha i mokra dla psów oraz kotów, koce, nakrycia, ręczniki, prześcieradła, zabawki dla zwierząt. Wszystkim miłośnikom czworonogów, którzy przyłączyli się do naszej akcji serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie. Zebrane rzeczy z całą pewnością przydadzą się mieszkańcom schroniska i zastaną wykorzystane we właściwy sposób.
Pomoc dla Mikołaja
Bezpośredni link do wpłat pod załączonym zdjęciem.
Za każdą okazaną pomoc- Dziękujemy
Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Dnia 9.05.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Starogardzie Gd. odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą gminę reprezentowali uczniowie:
Zuzanna Bielińska, Nikola Jabłonka, Szymon Flisik, Oskar Sobisz (grupa I)
Agata Dobrzyńska, Janek Rybak, Daniel Suwalski (grupa II)
O kolejności startu decydowało losowanie przeprowadzone na odprawie technicznej przed rozpoczęciem Turnieju.
Każdy uczestnik turnieju rozwiązywał test wiedzy i skrzyżowań oraz wykonywał zadania praktyczne na rowerowym torze przeszkód. Tor składał się z: slalomu z ograniczeniem, korytarza z desek, łezki, rynny, równoważni, tarki.
Dodatkowo drużyna każdej szkoły wykonywała zadanie praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadania przygotowali i oceniali przedstawiciele Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim.
W klasyfikacji końcowej turnieju obie drużyny naszej szkoły – zajęły V miejsce.
W klasyfikacji indywidualnej uczniowie (z grupy II) zajęli wysokie miejsca. Daniel Suwalski – II na Rowerowym Torze Przeszkód, a Janek Rybak - IV z testu skrzyżowań.
6
Archiwum Aktualności